EURO 2024

Umjesto derbija uspavanka: Francuzi i Nizozemci odigrali prvu utakmicu bez golova na Euru

Detalj s utakmice Nizozemska - Francuska - Avaz
+7

prije 7 dana

Fudbalska reprezentacija Nizozemske u derbiju grupe D remizirala je sa selekcijom Francuske rezultatom 0:0, što je prva utakmica bez golova na Euru.

Jedna od najiščekivanijih utakmica u grupnoj fazi Evropskog prvenstva razočarala je u mnogim aspektima.

Prilika je nedostajalo na obje strane na nivou koji su trebali. Doduše, to je i za očekivati s obzirom da im neriješen rezultat skoro pa sigurno osigurava nokaut-fazu.

Ipak, krenulo je eksplozivno. Frimpong je pobjegao odbrani u prvoj minuti, ali ga je Manjan (Maignan) zaustavio.

Zaprijetio je i Grizman (Griezmann) na drugoj strani tri minute kasnije, ali njegov udarac brani Verbrugen.

U 14. minuti je Francuska propustila prvu veliku šansu, Tiram (Thuram) je proigrao Rabioa (Rabiot), veznjak pronalazi Grizmana u petercu, ali se napadač zbunio i promašio je cijelu loptu pred golom Nizozemske. Verbrugen je već bio savladan.

Odmah sljedeći napad ponovo prilika za Grizmana. Kante je ušao u šesnaesterac i povratnom loptom na 10-ak metara našao Grizmana koji šalje pored gola.

Posljednja relativno velika šansa viđena je u 16. minuti. Gakpo je usijekao s lijeve strane i šutirao u dalji ugao, ali Manjan je to odbranio.

U drugom dijelu su Francuzi prvi zaprijetili. Prvo je pokušao Rabio, a zatim i Dembele, mada ti pokušaji nisu previše namučili Verbrugena.

U 65. minuti nova sjajna akcija Francuza, ali napadač Trikolora je veoma loše zahvatio loptu, iako je bio sam, i Verbrugen je uspio odbraniti udarac.

U 70. minuti je viđen je prvi gol, ali on je poništen zbog VAR-a. Naime, Depaj (Depay) je šutirao, Manjan brani, a ona se odbija do Simonsa. Mladi ofanzivac pogađa praznu mrežu, ali je gol poništen jer je Damfris (Dumfries) smetao golmanu Francuske.

Do kraja susreta, poslije poništenog gola, nije više viđeno mnogo dobrih prilika.

Francuska i Nizozemska sad imaju po četiri boda u grupi D, dok Austrija ima tri, dok je Poljska bez bodova.