Martinezove čarobne izmjene donijele tešku pobjedu Portugalu protiv Češke

Utakmica u Lajpcigu nije obilovala šansama, a pogotovo u prvom poluvremenu

Detalj s utakmice Portugal - Češka - Avaz
+14

18.6.2024

Fudbalska reprezentacija Portugala pobijedila je nakon preokreta selekciju Češke rezultatom 2:1 u 1. kolu grupe F na Evropskom prvenstvu..

Utakmica u Lajpcigu nije obilovala šansama, a pogotovo u prvom poluvremenu.

"Selesao" je kontrolisao posjed, ali su konstantno samo kružili oko šesnaesterca Češke i svega nekoliko puta su uspjeli loptu poslati i napraviti priliku.

Prvi ozbiljniji pokušaj imao je Bruno Fernandeš (Fernandes) u 24. minuti. Nakon višeminutnog kruženja lopte, veznjak je šutirao s više od 30 metara, ali golman Stanek je bio spreman i uspio je loptu poslati iznad prečke u korner.

Svega dvije minute kasnije, najbolja prilika u prvom dijelu. Fernandeš je proigrao Kristijana Ronalda (Cristiano), ali je legendarnom napadaču golman Stanek uspio zaustaviti pokušaj.

Detalj s utakmice Portugal - Češka. UEFA

Ronaldo je do poluvremena pokušao još jednom, ali njegov šut iz okreta je ponovo odbranio Stanek.

Uvodnih 15 minuta drugog poluvremena nije donijelo ništa novo, a onda veliki šok.

Česi su prvi put ozbiljno zaprijetili i odmah postigli gol. Nakon centaršuta lopta je došla do Coufala, on je vratio Lukašu Provodu, a češki reprezentativac je sjajnim udarcem matirao Dioga Koštu (Costa).

UEFA

Međutim, nisu dugo izdržali Česi u vodstvu, a još je bolniji za njih način na koji su primili gol. Svega sedam minuta kasnije, Nuno Mendeš (Mendes) je centrirao, golman Stanek još jednom intervenisao, ali je lopta pogodila Hranača i ušla u gol.

UEFA

Portugal je mogao u 87. minuti do potpunog preokreta, kada je Žota (Jota) postigao gol, ali je prije toga Ronaldo bio u ofsajdu.

Ipak, Konseisao (Conceicao) je uspio ono što Žoti nije prošlo kada je u drugoj minuti sudijske nadoknade, nakon asistencije Pedra Neta, koji je također ušao s klupe, pogodio za pobjedu Portugala.