SAVJETI

Hren popravlja apetit, poboljšava rad srca, podstiče varenje

"Zdravlje u kući"

18.4.2018

Hren (Cochlearia armoracia) je višegodišnja povrtna biljka koja se koristi u gastronomiji i narodnoj medicini. Od njega se koristi korijen, ali i mlado lišće.

U bašti treba odabrati posebno mjesto za hren. To mjesto se ne ore i ne prekopava. Treba znati da hren može da se proširi i zauzme veći prostor.

Biljka hrena može narasti do jednog metra. Ima velike listove sakupljene u rozetu, a korijen može narasti i do jednog metra. Sam korijen nema miris, ali ako se nariba oslobađa materije koje izazivaju suzenje. Ljutog je okusa i peče.

 Koriste se korijen i list

Svjež korijen se vadi iz zemlje od juna do novembra, a lišće se bere od maja do oktobra. U gastronomiji se najviše koristi korijen, ali su mladi listovi veoma ukusni.

Hren sadrži vitamin C, vitamine B kompleksa, minerale (željezo, kalij, fosfor, magnezij) i mnoge druge korisne materije.

Hren se odlikuje antibakterijskim, antiskorbotičnim i antikancerogenim djelovanjem. Potiče rad organa za varenje, poboljšava i vraća apetit, poboljšava rad srca i cirkulaciju, jača krvne sudove, poboljšava rad jetre, pomaže kod problema sa reumom i pozitivno utiče na naš imunitet.

Od korijena hrena prave se razni pripravci koji olakšavaju mnoge zdravstvene tegobe. Veoma je djelotvoran kod glavobolje, upale sinusa, upale grla, disajnih organa, ublažava simptome dijabetesa, snižava krvni pritisak, poboljšava intelektualne sposobnosti.

 Koristiti ga umjereno

Sa upotrebom hrena ne treba pretjerivati jer može dovesti do problema organa za varenje (dizenterije), problema sa bubrezima (može izazvati krvarenje bubrega), jako znojenje i druge simptome. Zato hren treba koristiti umjereno.

Ne smije dugo biti u dodiru s golom kožom jer može izazvati plikove i opekline. Hren se ne preporučuje djeci, osobama koje imaju čir na želucu ili poremećaj rada štitnjače.

Korijen hrena nije poželjno termički obrađivatim jer tada dolazi do isparavanja eteričnog ulja i drugih korisnih materija. U gastronomiji je korijen hrena najbolje koristiti svježe nariban.

Ukoliko ste ljubitelji ljutkastog okusa hrena, prije upotrebe potopite ga u vodu tokom 24 sata. To će intenzivirati okus ljutine u naribanom hrenu. Ukoliko vam ljutina hrena smeta možete je ublažiti jabukom i vrhnjem.

 Hren čisti organizam

Nariban korijen hrena se može koristiti i kao lijek za čišćenje organizma. U tu svrhu nariban hren potopiti u mlijeko. Pije se 3 puta dnevno po jedna mala šolja ovog mlijeka tokom 3 do 4 sedmice.

Pomaže kod problema sa plućima

Kod problema sa plućima narendan hren se pomiješa sa medom. Ova mješavina razređuje sluz i pospješuje njeno izbacivanje iz organizma. Pomaže kod katara pluća, čak smiruje tuberkulozni kašalj i asmatične tegobe.

Kod upotrebe mješavine ne treba pretjerivati jer može izazvati jak proljev i noćni znoj. Pojačava izlučivanje urina.

 Za poboljšanje apetita

Ako jednu kafenu kašičicu narendanog hrena jedete pola sata prije obroka (3 puta u toku dana) sa kruhom, medom ili šećerom brzo se vraća izgubljen apetit.

Čaj od hrena

Ovaj čaj je izuzetno djelotvoran u slučaju plućnih bolesti. Za pripremu čaja potrebno je 10 grama korijena hrena preliti sa dva decilitra kipuće vode.

U kuhinji: sarma u listovima hrena

Sarma napravljena sa lišćem hrena je izuzetno ukusna. Prije pripreme sarme lišće je potrebno kratko obariti u posoljenoj vodi. Mlado lišće može se koristiti i pripremati kao špinat.

Sirup od hrena

Za pripremu ovog sirupa korijen hrena se nareže na tanke kolutiće. Preko posude staviti sitnu mrežu ili gazu, poredati kolutiće korijena hrena i obilno ih posuti šećerom u prahu. Šećer će izazvati kapanje sirupa iz kolutića korijena.

Sirup se konzumira po 1 do 2 supene kašike tokom dana i to prije jela. Kod primjene ovog, izuzetno djelotvornog sirupa, važna je doza koja se konzumira.

Sok od 30 do 80 g izaziva povraćanje i ta doza se ne smije preći bez obzira na način upotrebe hrena.

Sok od hrena i cvekle

Prvo pripremiti sok od cvekle (narendati cveklu i iscijediti ili pripremiti sok u sokovniku) i ostaviti ga da odstoji 15 minuta da se sok ustabili i ispare štetne materije. Potrebno je 150 do 200 ml soka.

Uzeti 300 grama korijena hrena i samljeti. Mljevenom korijenu hrena može se dodati veoma malo vode kako bi se pospješilo cijeđenje soka od hrena. Sok od hrena dodati u sok od cvekle.

Na kraju dodati veoma malo soli, kašičicu šećera i sok od jednog limuna. Količina šećera, soli i soka od limuna može se prilagoditi pojedinačnom ukusu.

Tinktura od hrena

Naribati 40 g korijena hrena i preliti ga sa 2 dl 70-postotnog alkohola. Ostaviti u staklenoj tegli ili boci koju smo dobro zatvorili, povremeno dobro protresti. Nakon 9 dana tinktura se procijedi i može se koristiti. Čuva se u staklenim, tamnim bocama. Konzumira se 2 puta tokom dana, ujutro i uveče.

Pripravci protiv kašlja

1. U svježe naribani hren dodajte malo jabučnog ili vinskog sirćeta i malo meda, te nekoliko puta na dan uzimajte po jednu kašičicu.

2. Potrebni sastojci: 1 kašika svježe naribanog hrena, 1 kašika nasjeckanog luka, 5 kašika vode, 5 čajnih kašičica meda.

Priprema: Pomiješajte hren s medom, dodajte luk i vodu te dobro promiješajte. Kratko prokuhajte pa ohladite. Uzimajte nekoliko puta na dan po jednu kašičicu.

 Oblog za reumu i artritis

Stavite svježe nariban hren u pamučnu tkaninu i položite na bolno mjesto tako da je platno u dodiru s kožom. Uklonite oblog kad osjetite žarenje, jer hren može na koži izazvati plikove i opekline. Prije i nakon stavljanja obloga dobro je lagano namazati kožu maslinovim uljem.

Hrenovo sirće protiv akni

100 g naribanog hrena staviti u staklenku i preliti s 1 litrom voćnog sirćeta. Ostaviti da se namače 10 dana, a potom procijediti tekućinu. Ovovo sirće koristi se razblaženo s vodom za uklanjanje prištića i akni. Otopinu treba nanijeti na akne vatom i nakon 10 minuta isprati mlakom vodom.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.