KVALIFIKACIJE ZA EP

Tok utakmice / Portugal - BiH 3:0

"Zmajevi" na kraju zabilježili visok poraz, iako su na trenutke parirali Portugalcima

Sa meča na stadionu Luž - Avaz
+4

17.6.2023

Poštovani čitatelji, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice Portugal - Bosna i Hercegovina u okviru 3. kola kvalifikacija za Euro 2024. godine.

Portugal - BiH 3:0 (B. Silva 45', Fernandes 77', 90+3')

FT - Kraj utakmice.

90+3' - GOL! Fernandes je ponovo pogodio, ovo je sada previsok poraz "Zmajeva". Ahmedhodžić je odbio centaršut, a Fernandes je sjajno matirao Šehića.

90' - Četiri minute sudijske nadoknade.

89' - Hamulić u šansi! Prcić je uzeo loptu, Hamulić je odlično šutirao, ali Kosta sjajno brani!

88' - Šehić je fenomenalno odbranio! Bravura našeg golmana kojom je spriječio treći gol Portugala.

87' - Martinez iz igre izvlači strijelca prvog gola, van terena će i Palinja, a u igri su Žota i Otavio.

86' - Sami finiš utakmice, gol Fernandesa ugasio je nadu "Zmajevima".

84' - Tahirović je faulirao Kansela i dobio žuti karton.

81' - Dedić je zaprijetio, ali njegov šut brani Kosta. Sjajno je prevario Nevesa i Kansela, ali šutirao je pravo u golmana.

78' - Nove izmjene u BiH. Varešanović, Prcić i Gazibegović mijenjaju Džeku, Pjanića i Kolašinca.

77' - GOL! Portugalci su udvostručili svoju prednost. Nešto duža akcija, Ruben Neves je centrirao, a Bruno Fernandes glavom matirao Ibrahima Šehića.

75' - Velika šansa za Portugal! Saničanin je nespretno izgubio loptu, Fernandes je bio u prilici. Srećom, samo korner za Portugal.

71' - Hadžibegić mijenja formaciju. Hamulić i Tahirović su zamijenili Hadžiahmetovića i Barišića.

65' - Pritisak Portugala, sada je Saničanin u posljednji čas reagovao ispred Kansela.

62' - Izmjena kod Portugalaca, Feliks ustupa svoje mjesto Rubenu Nevesu. Prva promjena na večerašnjem meču.

60' - Sjajni Ahmedhodžić ponovo zaustavlja Ronalda! Da je Portugalac prošao to bi bila mat pozicija za njega.

Sa utakmice u Lisabonu - Avaz
+10

59' - Dugo je naš tim kreirao napad, na kraju Kolašinac šutira, ali bio je ofsajd.

56' - Zanimljiva scena. Jedan navijač je utrčao na teren i trčao do Ronalda. Oponašao je i njegovu proslavu gola, a ljubio je i kopačke kapitena Portugala.

55' - Anel Ahmedhodžić je sjajno zaustavio Kristijana Ronalda, Portugalac je tražio korner, ali je lopta za naš tim.

51' - Danilo dobija žuti karton zbog prekršaja nad Saničaninom, prvi je Portugalac s javnom opomenom.

49' - Fernandes se namjestio na lijevu nogu, ali šut ide visoko preko našeg gola.

48' - Džeko je sada povukao kontru, ali je srušen. No, Masa nije dosudio prekršaj.

46' - Počinje drugo poluvrijeme, nije bilo promjena u sastavima.

HT - Kraj prvog poluvremena.

45' - Minut nadoknade.

45' - GOL! Šteta, Portugalci su sjajno izigrali našu odbranu i na kraju Bernardo Silva matira Šehića. Asistirao mu je Bruno Fernandes.

41' - Prvi žuti karton na današnjoj utakmici. Pjanić ga je zaradio nakon prekršaja nad Feliksom. Miralem je morao srušiti Feliksa koji je krenuo u kontru.

37' - Šehić sjajno brani! Ronaldo i Feliks su odlično kombinovali, na kraju je Feliks šutirao, ali brani naš golman.

Prilika za Džeku. Screenshot

30' - Kakva prilika za Džeku! Bila je ovo odlična akcija u kojoj su učestvovali Kolašinac, Stevanović i Cimirot, lopta je prošla Danila, a Edin loše šutira! Ovo je bila najbolja šansa na ovoj utakmici.

25' - Pjanić je imao dobru ideju, pokušao je uposliti Džeku, ali kapiten ne stiže do lopte.

23' - Ronaldo je zatresao našu mrežu, no sudija je podigao zastavicu. Kapiten Portugala je bio u ofsajdu.

22' - Šansa za BiH! Barišić je želio centrirati, lopta je imala čudnu putanju i umalo prevarila golmana Portugala!

21' - Nakon prvog, ubrzo i drugi korner za domaće. Džeko raščišćava ispred našeg gola.

20' - Prvi korner na utakmici, izvest će ga Portugalci.

15' - Dedić je sada povukao jednu kontru, ali nije bilo mnogo naših fudbalera na protivničkoj polovini.

Zastava BiH na stadionu Luž. AP

12' - Naši fudbaleri odlično igraju na otvaranju utakmice, Portugalci daleko od Šehićevog gola.

10' - Jubilej selektora Faruka Hadžibegića. Ovo mu je ukupno 10. utakmica na klupi reprezentacije BiH, a treća u drugom mandatu.

6' - "Zmajevi" u ovim trenucima drže loptu u svom posjedu.

3' - Naši fudbaleri lijepo kombinuju, na kraju je Hadžiahmetović zaprijetio sa distance. Ide to pored gola.

1' - Počela je utakmica, sretno "Zmajevi"!

Meč počinje u 20:45, a stigli su početni sastavi za koje su se odlučili selektori Roberto Martinez i Faruk Hadžibegić.

Portugal: Kosta - Dias, A. Silva, Danilo, Kanselo, Gerero - Palinja, Bruno Fernandes - Bernardo Silva, Žoao Feliks i Kristijano Ronaldo.

Bosna i Hercegovina: Šehić – Dedić, Ahmedhodžić, Saničanin, Barišić, Kolašinac – Cimirot, Hadžiahmetović, Pjanić – Stevanović, Džeko.

Na klupi Portugala su: Sa, Patrisio, Semedo, Pepe, Horta, Otavio, Inacio, Leao, Neves, Dalo, Žota, Vitinja.

Hadžibegić je na klupi ostavio sljedeće igrače: Vasilj, Pirić, Miličević, Gazibegović, Prcić, Tahirović, Menalo, Prevljak, Kodro, Bilbija, Varešanović i Hamulić.

Utakmica na stadionu Luž počinje u 20:45 sati, a sudit će je Davide Masa, italijanski arbitar.

Davide Masa je našoj reprezentaciji sudio jednom i donio nam je sreću. Bilo je to u prošlim kvalifikacijama za Mundijal u Kataru, kada su "Zmajevi" kao gosti savladali Kazahstan sa 2:0.

Podsjetimo, reprezentacija Bosne i Hercegovine je do sada odigrala četiri susreta sa Portugalcima.

Naša selekcija je zabilježila tri poraza i jedan remi. Dva puta smo izgubili sa po 1:0 u utakmicama baraža za Mundijal 2010. godine. Baraž za Euro 2012. nam je ponovo donio okršaj sa Portugalcima. U Zenici je bilo 0:0, a u Lisabonu je Portugal slavio sa 6:2.