Piše: E. Ć.

23.11.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz
+5

Fudbaleri Španije deklasirali su Kostariku u prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Kataru sa čak 7:0. Dani Olmo je načeo mrežu Kostarikanaca u 11. minuti, što je bio ukupno 100. gol Španaca u historiji svjetskih prvenstava.

"Crvena furija" je do poluvremena postigla dva gola. Prvo je Marko Asensio (Marco) lijepo pogodio u 21. minuti, a deset minuta kasnije Feran Tores (Ferran Torres) je realizirao penal.

Gdje su Španci počeli u prvom, nastavili su u drugom poluvremenu. U 54. minuti ponovo se Tores upisao u listu strijelaca, a onda je selektor Španije Luis Enrike (Enrique) mijenjao. U 74. minuti gol je postigao Gavi, koji je ispisao historiju kao najmlađi Španac koji je nastupio na Mundijalu.

Do kraja susreta u strijelce su se u nadoknadi upisali rezervisti Karlos Soler (Carlos) i Alvaro Morata.

Ovo je jedna od najvećih pobjeda na Mundijalu, a najveća u posljednjih 20 godina i trijumfa Njemačke nad Saudijskom Arabijom (8:0) u Južnoj Koreji i Japanu 2002. godine.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj!

90+5' - Sole je šutirao nakon dobre akcije.

90+2' - GOOOOOOOOOOOL! Alvaro Morata se upisuje u strijelce! Sjajna akcija Španaca i dupli pas Morate i Olma, na kraju pogađa Morata.

90' - Osam minuta sudijske nadoknade.

90' - GOOOOOOOOOOOOL! U strijelce se upisao i rezervista Sole.

76' - Kakav dan za Gavija! Postao je najmlađi španski fudbaler koji je zaigrao na Mundijalu, a sada je postigao odličan pogodak.

75' - GOOOOOOOOOOOOL! Petarda Španaca! Sjajno je pogodio Gavi. Morata je ubacio loptu na nekih 14 metara od gola, a Gavi natrčao na nju i vanjskim dijelom stopala je šalje u gol.

74' - Olmo je imao dobru zamisao, ali nije prošlo njegovo dodavanje za Moratu.

70' - Bez uzbuđenja u ovim trenucima, Španci drže loptu u svojim nogama. Kostarikanci su nemoćni.

68' - Kalvo dobija žuti karton zbog prekršaja na sredini terena. Pobjegla mu je lopta, on je u borbi za loptu potkačio i Solera.

64' - Još dvije promjene kod Španije. Koke i Balde su u igri, dok će na klupu Buskec i Alba.

61' - Izmjene i u redovima Kostarike. Zamora mijenja Kontraresa, a umjesto Benete je legendarni Kostarikanac Brajan Ruiz.

57' - Mijenja Enrike. Pedrija i Toresa su zamijenili Soler i Morata.

54' - GOOOOOOOOOOL! Feran Tores je iskoristio smušenost odbrane Kostarike i pogodio za 4:0. Ovo je njegov drugi gol večeras.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

45' - Zanimljiv podatak. Španija je u prvom poluvremenu imala posjed lopte čak 85 posto vremena.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Pet minuta sudijske nadoknade.

45' - Sami finiš prvog poluvremena.

38' - Španci u potpunosti kontrolišu ovaj susret. Imaju visoku prednost i drže posjed lopte u svojim nogama.

31' - GOOOOOOOOOOL! Feran Tores je siguran izvođač najstrožije kazne! Navas je otišao u pogrešnu stranu, a Tores je došao do svog prvog gola na Mundijalu.

29' - Penal za Španiju! Alba je ušao u šesnaesterac i izborio prekršaj Duarteta. Nova prilika za "Crvenu furiju".

21' - GOOOOOOOOOL! Đordi Alba je ubacio loptu sa lijeve strane, a sjajno ju je zahvatio Marko Asensio i pogodio mrežu svog bivšeg saigrača iz Real Madrida.

12' - Rekord Olma! Ovo je Olmu prvi pogodak na svjetskim prvenstvima, a zanimljivo da je talentovani fudbaler Lajpciga postigao 100. gol Španije u historiji mundijala.

11' - GOOOOOOOOOOL! Španija vodi, a strijelac je Dani Olmo! Sjajno se snašao bivši fudbaler Dinamo Zagreba nakon dodavanja Gavija, a onda poslao loptu preko golmana Kostarike Kejlora Navasa.

9' - Asensio pokušava, no bez promjene rezultata.

7' - Dani Olmo je sada zaprijetio.

4' - Laport je napravio prekršaj nad Kembelom.

1' - Počela je utakmica!

Poznati su  i početni sastavi:

Španija: Simon, Azpilikueta, Laport, Rodri, Alba, Buskec, Gavi, Pedri, Olmo, Tores i Asensio.

Kostarika: Navas, Oviedo, Kalvo, Vaston, Duarte, Fuler, Benete, Teheda, Borges, Kontreras i Kembel.

Pravdu na današnjem meču dijelit će Mohamed Abdula.