Nakon velike drame: Francuzi pali u grotlu Skenderije

"Bosna, Bosna" odjekuje tribinama Skenderije

Nurkić pogađa slobodna bacanja. G. ŠUMAR

Piše: S. S.

27.8.2022

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u drugom kolu drugog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo večeras u dvorani "Mirza Delibašić" KSC Skenderija nakon dva produžetka pobijedila reprezentaciju Francuske sa 96:90.

Pali olimpijski viceprvaci

Izabranici selektora Adisa Bećiragića pokazali su potpuno drugo lice u odnosu na meča sa Crnom Gorom i u grotlu Skenderije uspjeli su savladali olimpijske viceprvake.

Košarkaši BiH odigrali su možda i najbolji meč u posljednjih nekoliko godina te, izuzimaju dio druge četvrtine, u potpunosti kontrolirali utakmicu i zasluženo slavili.

Reprezentacija BiH odlično je otvorila utakmicu protiv favoriziranih Francuza. Već od prve minute vidjela se velika želja, energija, odlično je funkcionirao napad, a agresivnom igrom u odbrani košarkaši BiH potpuno su zbunili Francuze. Košarkaši BiH pogađali su sa svih pozicija i veoma brzo došli do visoke prednosti koja je u jednom trenutku iznosila 18 poena.

U drugoj četvrtini Francuzi su uspjeli konsolidirati redove, a zbog problema sa ličnim greškama Bećiragić je morao da odmori Nurkića, Musu i Robersona. Neigranje trojice najboljih bh. igrača iskoristili su gosti i serijom od 15:0 došli do izjednačenja. BiH je još par minuta uspijevala da zadrže koliko-toliko vodstvo, ali je u finišu poluvremena Francuska ipak preokrenula i sa osam poena prednosti otišla na odmor.

Drugo poluvrijeme pripalo je bh. košarkašima. Nakon uvodnih poena Francuza na početku treće četvrtine i dvocifrenog vodstva uslijedilo je furioznih devet minuta bh. reprezentacije koja pravi seriju 20:0 i Francuze u ovom periodu ostavlja na svega pet poena.

U posljednjem periodu najbolji igrač bh. reprezentacije Jusuf Nurkić preuzeo je stvar u svoje ruke. Dominirao je pod koševima pored Goberta, koji nije mogao pronaći način da zaustavi centra Portlanda.

No, s druge strane seriju poena započeo je i Fournier koji je vezao nekoliko trojki te svoju ekipu održavao u igri.

Drama u finišu

U finišu prava drama. BiH je imala dva poena prednosti i loptu sa strane 14 sekundi prije kraja, ali su bh. reprezentativci pogriješili pri izvođenju pa je Fournier uspio pogoditi za izjednačenje i produžetak.

U dodatnih pet minuta BiH je nastavila sa dobrom igrom i uspijevala je držati rezultatsku prednost te u posljednju minutu ući sa četiri poena razlike. No, Francuzi se nisu predavali, pa su do kraja ponovo uspjeli da izjednače, ali i iznude petu ličnu grešku Nurkića te je u drugi produžetak BiH ušla bez prvog centra. Francuzi su čak imali priliku i da pobijede, ali je u posljednjem napadu prilikom ulaska Fourniera ličnu grešku u napadu pogrešnim građenjem napravio Gobert te je ostao neriješen rezultat.

U drugom produžetku BiH je imala minimalno vodstvo cijelo vrijeme, a u posljednjem minutu trojkom Lazića dolazi do šest poena prednost što je bilo nedostižno za Francusku.

Tako je BiH ostvarila četvrtu pobjedu u kvalifikacijama za SP i sa velikim optimizmom putuje u Njemačku gdje je za nekoliko dana očekuje nastup na Evropskom prvenstvu.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Nurkić sa 21 poenom i devet skokova, Roberson sa 18, Musa sa 17 i Halilović sa 12 poena, dok su Francuze predvodili Fournier sa 24 i Yabusele sa 16 poena.

Iz minuta u minut

50 Laziiiiiiiiiiiiiiiiiiiić!!!! BiH ima +6 na 23 sekunde do kraja.

49 Roberson je propao za tri, a nakon promašaja ispod koša Kamenjaš to popravlja.

49 Pojre zakucava pored Kamenjaša.

48 Furnije pravi korake, a na drugoj strani Roberson siguran sa linije slobodnih bacanja.

48 Roberson uz malo sreće pogađa za vodstvo BiH.

47 Ovaj put Jabusele pogađa samo jedno slobodno bacanje.

47 Musa siguran sa linije slobodnih bacanja. Novo poravnanje.

46 Kapiten Zmajeva je izjednačio, ali brzo na drugoj strani pogađa Okobo.

46 Jabusele siguran oba puta sa linije slobodnih bacanja. Francuzi imaju +2.

Meč ide u drugi produžetak.

45 Faul u napadu Francuske, propustili su priliku za pobjedu. Peti faul Gobera.

45 Gober popravlja promašaj Furnijea, poravnanje 30 sekundi do kraja.

44 Peti prekršaja Nurkića minut prije kraja, Gober siguran sa linije slobodnih bacanja.

44 Sjajan pas bez gledanja Robersona, nakon kojeg Musa sjajno polaže.

43 Francuzi su smanjili na 2 razlike.

42 Furnije je sve promašio.

41 Roberson je ponovo probao za tri, ovaj put neuspješno, a Halilović nije uspio popraviti to nakon ofanzivnog skoka.

41 Roberson za tri poena pogađa.

41 Musa je ostao da leži na podu, ali čini se da je sve u redu s njim.

40 Meč ide u produžetke.

40 Izgubili smo loptu, Furnije je pogodio za produžetke.

40 14 sekundi do senzacije.

40 Gober pravi faul u napadu. 24 sekunde do kraja Zmajevi imaju +2.

39 Furnije ponovo na liniji slobodnih bacanja. Ovaj put promašuje jedno.

39 Furnije pogađa oba slobodna bacanja. Nakon toga Nurkić gubi loptu.

38 Ertel pogađa trojku, Nurkić na drugoj strani pogađa ispod koša.

38. "Bosna, Bosna" odjekuje tribinama Skenderije.

Skenderija na nogama. G. ŠUMAR

37 Ertel siguran, a onda trojku pogađa Gegić.

37 Siguran Musa, zaustavlja se serija Francuza.

36 Furnije pogađa dvije trojke i smanjuje prednost Zmajeva.

35 Roberson povećava na +9.

34 Furnije nije imao sreće, lopta mu je "iscurila" iz obruča. Na drugoj strani Roberson je promašio za 3 poena.

34 Gober ne može zaustaviti Nurkića.

34 Nesportska Atića, Francuska pogađa sa linije slobodnih bacanja. Nakon toga pogađa i Furnije za tri poena iz teške situacije.

33 Francuzi ne pogađaju ništa, a na drugoj strani Nurkić dva napada u nizu pogađa.

31 Kamenjaš kupi promašaj Nurkića, Okobo pogađa na drugoj strani. 6 poena prednosti za Zmajeve.

Kraj treće četvrtine. Zmajevi imaju prednost od 8 poena. Francuzi su u trećoj četvrtini pogodili samo 5 poena.

29 Kamenjaš sjajno spušta za Halilovića, koji rutinski završava. Nakon toga Francuzi gube loptu, a zakucava Gegić.

28 Gegić siguran sa linije slobodnih bacanja.

28 Period igre bez koševa.

26 Skenderija je proključala nakon koša Kamenjaša za vodstvo.

25 Gegić za izjednačenje.

25 Jabusele sjajno blokira Kamenjaša.

24 Halilović smanjio na 2 razlike.

23 Francuzi ne pogađaju, kod Zmajeva siguran Musa.

22 Lazić pogađa za 3 poena.

21 Luvavu Kabarot povećava za 2, a onda i Furnije za 3 poena. Brzo uzvraća Roberson.

Počelo drugo poluvrijeme.

Zmajevi su prokockali veliku prednost. G. ŠUMAR

Završeno prvo poluvrijeme.

20 - Nova izgubljena lopta i poeni na drugoj strani Goberta za 44:38. Nakon toga Tarpej povećava prednost Francuza na 8 razlike.

19 - Promašuje i Atić, Ertel povećava vodstvo gostiju.

18 - Furnije poravnao na 38:38.

16 - Furnije je izjednačio, a nakon toga je uzvratio trojku Musa.

15 - Pogađa i Jabusele za tri poena i smanjuje na 33:30.

14 - Pad u igri Zmajeva koriste Francuzi. Gober, Tarpej, pa Jabusele smanjuju na osam razlike.

12 - Furnije pogodio sa linije slobodnih bacanja. Nakon toga je na drugoj strani zakucao Kamenjaš, a tom prilikom je i pao.

11 2+1 Embajea, a na drugoj strani je zakucao  Halilović.

Kraj prve četvrtine.

9 Nurkić iz odbojke pogađa. Prednost se povećala na 15 razlike.

9. Nekoliko napada bez koševa na obje strane.

8 Nesportska Zmajeva, a sa linije slobodnih bacanja siguran Albisi.

7 Nurkić ulazi pod koš i pogađa za 24:6, a nakon toga Jabusele pogađa Trojku.

6 Sjajna trojka Robersona! Fenomenalan start Zmajeva.

5 Sjajni Halilović ponovo pogađa 17:4.

5 Luvavu Kabarot je ostao sam ispod koša i smanjuje prednost Zmajeva, ali brzo uzvraća Roberson. Rezultat je 15:4.

4 Halilović sjajan ispod koša, pogađa za 13:2.

Trojka Robersona za 11:2.

3 Musa za 8:2.

2. Jabusele pogađa za 4:2, a onda i Lazić ide na polaganje te povećava prednost Zmajeva.

1 Gober je napravio nesportsku ličnu grešku, a Nurkić je ostao da leži, ali se brzo pridigao.

1 Nurkić odmah postiže tricu.

20:00 Počeo meč u Skenderiji. Skenderija je ispunjena do zadnjeg mjesta. Nurkić, Roberson , Halilović, Musa i Lazić počinju za Zmajeve. Za Francuze Gober, Luvavu Kabarot, Ertel, Furnije i Jabusele.

19:48 Zmajeve prate i brojna poznata lica. Reporteri Dnevnog avaza su u Skenderiji vidjeli Elmedina Konakovića, lidera NIP-a, legendu BiH košarke Seju Bukvu i poznatog košarkaškog menadžera Miška Ražnatovića.

Brojna poznata lica u Skenderiji. G. ŠUMAR

19:40 U Skenderiji se trenutno nalazi oko 5.000 gledalaca.

19:35 Zmajeve će i danas bodriti navijačka grupa BH Fanatikosi.

19.30 Zmajevi ponovo u punom sastavu na zagrijavanju.

Fanatikosi uz Zmajeve. G. ŠUMAR

19:20 Nurkić je posljednji izašao na zagrijavanje, tačno sat pred utakmicu. Nakon deset minuta zagrijavanja Jusuf Nurkić se vratio u svlačionicu. Navijači su bili zabrinuti, ali kako saznaje portal "Avaza" nije riječ o povredi. Kako je za portal "Avaza" rekao Hajrudin Prolić, portparol Košarkaškog saveza, otišao je samo na masažu i brzo bi se trebao vratiti.

19:10 Na zagrijavanje su izašli i Zmajevi.

19:05 Na zagrijavanje je izašla reprezentacija Francuske. Gober i društvo izgledaju impresivno na zagrijavanju.

19:00 Nema većih gužvi pred Skenderijom. Dvorana Mirza Delibasic po svemu sudeći neće biti puna protiv velikog protivnika koji je u Sarajevo doputovao u izuzetno jakom sastavu.