Drama u Atini i pobjeda u produžecima: Olimpijakos osvojio Konferencijsku ligu

Olimpijakos je treći osvajač u historiji Konferencijske lige, nakon Rome i Vest Hema

S večerašnje utakmice - Avaz
+7

29.5.2024

Fudbaleri Olimpijakosa osvojili su Konferencijsku ligu, treće po jačini evropsko klupsko takmičenje, poslije pobjede u finalu nad Fiorentinom (1:0).

Nakon što u regularnih 90 minuta nije bilo golova, pristupilo se produžecima u kojima je grčki tim bio bolji rival. Tim iz Pireja kao da se čuvao i vrebao pravu šansu.

Nagrada za napade stigla je u 116. minuti kada je dobar centaršut s lijeve strane Hezea u gol pretvorio El Kabi.

El Kabi je odigrao nevjerovatnu sezonu u takmičenju, a pogodak u finalu bio mu je ukupno 11. u Konferencijskoj ligi ove sezone.

Olimpijakos je tako treći osvajač u historiji Konferencijske lige, nakon Rome i Vest Hema.

S druge strane Fiorentina je prvi tim koji je izgubio dva finala u ovom takmičenju, nakon što je prošle sezone pobijedio Vest Hem.

Olimpijakos - Fiorentina 1:0 (El Kabi 116')

Tok utakmice

FT - Kraj!

120' - Nadoknada na OPAP Areni u Atini, Olimpijakos pred pobjedom.

116' - GOOOOOOOOOL! El Kabi pogađa na asistenciju Hezea, Grci na korak od trofeja! Heze je centrirao, a El Kabi iskoristio uspavanost odbrane Fiorentine i glavom pogodio.

Pogodak možete pogledati OVDJE.

110' - Zaprijetila je Fiorentina, ali je Colakis odbranio šut Beltrana.

106' - Krenuo je drugi produžetak.

105' - Kraj prvog produžetka.

99' - Igrači Fiorentine djeluju umorno i bezidejno u ovim trenucima.

96' - Olimpijakos je bolji tim u produžetku. Jovetić je sada namučio Teračana, koji je jedva zaustavio šut Crnogorca.

90' - Kraj regularnog dijela, gledat ćemo produžetke u Atini!

84' - Sada je El Kabi mogao promijeniti rezultat, ali je zakasnio na centaršut Horte.

80' - Prilika za Olimpijakos! Grci su se probudili i krenuli u ofanzivu. Ibora je sada nakon kornera glavom šutirao malo pored stative Fiorentininog gola.

65' - Šansa za Fiorentinu! Artur Melo je centrirao iz kornera, a Milenković najbolje skače. Međutim, njegov šut ide pored gola.

53' - Moglo je biti opasno! Dodo je pogriješio prilikom dodavanja, ali su situaciju pred golom Fiorentine spasili njegovi saigrači iz odbrane.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

HT - Kraj prvog dijela.

45' - Pred sami kraj prvog poluvremena došlo je do nereda na dijelu tribine gdje su smješteni navijači Fiorentine.

Do tribine su prišli i fudbaleri "Viole" koji su pokušali smiriti svoje navijače.

Grčki mediji javljaju kako je do incidenta došlo jer su se na tribini pojavili navijači Olimpijakosa koji su nekako došli do karata na toj tribini.

45' - Minut sudijske nadoknade.

39' - Kouame je upropastio dobru šansu! Bonaventura mu je centrirao, ali napadač Fiorentine nije zahvatio loptu na pravi način.

28' - Prilika za grčki tim. El Kabi je dobio loptu od Podensea, ali u posljednji čas je reagovao Milenković i spasio Fiorentinu.

25' - Podsjetimo, u slučaju da Fiorentina osvoji Konferencijsku ligu, Italija će naredne sezone imati devet timova u evropskim takmičenjima.

12' - Nova prilika za italijanski tim. Zaprijetio je Mandragora s ivice šesnaesterca, ali neprecizno.

10' - Zatresla se mreža u Atini, ali je gol Fiorentine poništen zbog ofsajda.

5' - Uzvraća Fiorentina! Gonzales je uposlio Belotija koji je bio u odličnoj poziciji, ali je loše zahvatio loptu.

4' - Šansa za Olimpijakos. Podense se oslobodio na lijevoj strani, povukao loptu u sredinu i šutirao. Odbranio je Teračano.

1' - Počela je utakmica!

Fiorentini je ovo drugo uzastopno finale u ovom takmičenju, nakon što su prošle godine izgubili od Vest Hema pogotkom u 90. minuti (2:1).

S druge strane, Olimpijakos se nada da će u svojoj domovini doći do evropskog trofeja. Poznati su i početni sastavi.

Olimpijakos: Colakis – Rodinei, Recos, Karmo, Ortega – Eze, Ibora, Šikinjo – Podens, El Kabi, Fortunis

Fiorentina: Teračano – Dodo, Milenković, Kvarta, Biragi – Artur, Mandragora – Gonzalez, Bonaventura, Kuame – Beloti