RAZVIJANJE KREATIVNOSTI

Imaginarni prijatelj djeteta: Ima li razloga za brigu

Roditelji su često zbunjeni spoznajom da njihovo dijete ima izmišljenog prijatelja te često osjećaju grižnju savjesti da se djetetu ne daju dovoljno

Čak oko 50 posto djece ima izmišljenog prijatelja. Pixabay

Dž. R.

30.4.2024

Dječija mašta nema granica, pa tako često imaju izmišljene prijatelje, a roditelji se boje eventualnog lošeg utjecaja što se tiče samopoštovanja, društvenosti i komunikativnosti. Važno je znati da nema razloga za strah jer to znači da dijete ima visoko razvijenu kreativnost, bolju interakciju s vršnjacima kao i obogaćeniji rječnik.

Izražavanje kreativnosti

Novija istraživanja pokazuju kako čak oko 50 posto djece ima izmišljenog prijatelja, koji je najčešće istog spola kojeg je i dijete. Djeca koja najčešće imaju izmišljenog prijatelja su češće djevojčice predškolskog uzrasta, jedinci ili prvorođenci, starosti između tri i devet godina te veoma kreativna djeca.

Roditelji su često zbunjeni spoznajom da njihovo dijete ima izmišljenog prijatelja te često osjećaju grižnju savjesti da se djetetu ne daju dovoljno. Ne trebate se kriviti i možete se u potpunosti opustiti jer imati izmišljenog prijatelja zapravo ne nosi ništa loše.

Kroz imaginarnog prijatelja dijete će izraziti kreativnost, a dobro je znati da izmišljeni prijatelj ne mora biti dijete, on može biti i neki omiljeni lik iz crtića ili omiljena igračka. Sve dok se vaše dijete u društvu imaginarnog prijatelja osjeća ugodno znači da je sve uredu.

Povjeravanje tajni

Koliko god dijete imalo godina ono ima svoje tajne koje ne dijeli s nikim pa ni sa roditeljima i to je potpuno normalno. Te tajne najčešće povjerava izmišljenom prijatelju. Ako dijete krivi izmišljenog prijatelja kada napravi nešto loše, znači da je svjesno svojih postupaka, ali još nema dovoljno hrabrosti to priznati.

Ako vaše dijete ima imaginarnog prijatelja, a vi ne znate kako bi se postavili donosimo vam nekoliko savjeta:

- Nemojte dozvoliti djetetu da za svoje krive postupke krivi imaginarnog prijatelja. Insistirajte na odgovornosti.

- Nikada nemojte djetetu govoriti da izmišljeni prijatelj ne postoji. Pravite se kao da postoji i pitajte dijete kako izgleda i kakvo mu je ponašanje.

- Obavezno dijete upišite u vrtić, ako još do sad niste. Djeca koja imaju izmišljenog prijatelja moraju imati i stvarne prijatelje.

Do devete godine svako dijete preraste izmišljenog prijatelja. Roditelji bi izmišljenog prijatelja trebali shvatiti kao fazu emocionalnog sazrijevanja djeteta i izraz kreativnosti. Naravno ne morate napraviti krevet za izmišljenog prijatelja ili mu kupiti četkicu za zube, ali trebate dopustiti djetetu da se njegov prijatelj pojavi i ode kada god ono to želi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.