OPERACIJE / KOREKCIJE

Ptoza ili kad spušten kapak smeta vidu

Zavisno o spuštenosti gornjeg očnog kapka ptoza može biti samo estetski problem, ali kad je stepen opuštenosti mišića veći, ona je i ozbiljan funkcionalni problem

Ptoza prije i nakon korekcije. Arhiv

Piše: Prof. dr. Reuf Karabeg

26.6.2019

Ptoza je medicinski izrazi za spuštenost gornjeg očnog kapka, koja može biti posljedica urođenog stanja ili stečena tokom života. Može biti jednostrana ili obostrana, u ovom drugom slučaju je obično asimetrična.  

Po stepenu spuštenosti gornjeg kapka, problem može biti kozmetski i / ili funkcionalan, kada ptoza utječe na vid.

Urođena ptoza je najčešće posljedica nedovoljno razvijenog mišića podizača gornjeg kapka. Ukoliko gornji kapak prekriva dio zjenice ili zjenicu u cjelini, potrebna je rana korekcija kako bi se spriječila slabovidost na istostranom oku.

U tom slučaju se operacija radi već sa godinu dana starosti djeteta. Ukoliko je stepen ptoze manji, sa operacijom se može sačekati do predškolskog uzrasta, a potrebno ju je svakako uraditi radi prevencije problema sa socijalizacijom djeteta u školi.


Prof. dr. Reuf Karabeg. Arhiv

Najčešći uzrok stečene ptoze je slabljenje pripoja mišića podizača (aponeuroze), pri čemu je snaga mišića očuvana. Slabost nastaje usljed procesa starenja tkiva kapka (involucija), a kod mladih ljudi najčešći uzrok je nošenje kontaktnih sočiva.

Aponeuroza može oslabiti i usljed povrede kapka, bolesti ili operacije oka, pa može nastati i nakon rutinske laserske operacije vida ili operacije katarakte zbog istezanja očnih mišića ili tetiva.

Rjeđi uzroci stečenih ptoza su neurološki problemi kao što je paraliza nerva koji je zadužen za motoriku (pokretanje) gornjeg kapka i mišića pokretača oka, usljed bolesti ili povrede, kao i određene nervno-mišićne bolesti tipa mijastenije gravis.

Posebnu grupu čine takozvane mišićne distrofije koje dovode do propadanja i slabosti, kako mišića podizača gornjeg kapka, tako i mišića koji su zaduženi za treptanje i zatvaranje očiju.

Tehnika operacije zavisi prije svega od snage mišića podizača. Najprostije rečeno, kod očuvane snage dovoljno je vratiti pripoj mišića na svoje anatomsko mjesto.

Međutim, kod oslabljene snage potrebno skratiti mišić podizač ili kapak „povezati“ sa obrvom/čelom, radi upotrebe čeonog (frontalnog) mišića kao pomoćnog podizača kapka.

Veza kapka i čela može biti ostvarena upotrebom sintetičkog materijala (npr. silikonska vrpca) ili pomoću vlastitog vezivnog tkiva (fascija lata sa butine). 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.