DILEME

Vegetarijanstvo ipak nije toliko zdravo

"Zdravlje u kući"

17.6.2018

Vegetarijanci se prilično glasno bore za priznavanje svog načina prehrane kao najzdravijeg, no s druge strane ima znanstvenika koji su to odlučili provjeriti i njihovi rezultati upravo su suprotni onima koje promiču pristalice prehrane bez mesa...

Naime, ispalo je da su vegetarijanci podložniji obolijevanju od psiholoških, ali i fizičkih bolesti nego osobe čija prehrana uključuje i meso, a dvostruko su skloniji depresiji od svejeda, objavljeno je u časopisu Journal of Affective Disorders.

Manjak željeza i vitamina B12

Istraživanje je provedeno na 10.000 ispitanika, među kojima je bilo 350 vegetarijanaca i vegana. Ono je pokazalo da je uzrok tomu manjak nekih vitamina i minerala kod vegetarijanaca koji ima negativan učinak na njihovo mentalno zdravlje.

Najčešće je riječ o manjku željeza i vitamina B12. Oko sedam posto vegetarijanaca i 50 posto vegana pati od pomanjkanja tog vitamina, a što je osoba dulje vegetarijanac ili vegan, rizik je veći.

Vitamin B12 ili kobalamin jedan je od osam vitamina iz B skupine. Nužan je našem tijelu za pravilno funkcioniranje i zdravlje nervnog tkiva, moždanih ćelija i crvenih krvnih zrnaca. S folnom kiselinom sudjeluje u sintezi DNK i RNK, genetskog materijala tijela.

On utječe i na raspoloženje, pamćenje, kvalitet kože, kose, nokata te za probavu, kao i za sprečavanje anemije. Osobe kod kojih je evidentiran manjak tog vitamina često se osjećaju umorno.

Jedna od glavnih uloga vitamina B12 je pretvaranje hrane u energiju. Ima ga u brojnim namirnicama životinjskog porijekla te u manjim količinama u mlijeku i jajima.

Zbog toga se vegetarijancima i veganima preporučuje uzimanje suplemenata vitamina B12 kako bi im mozak dobro funkcionirao i da bi se izbjegao razvoj anemije.

 Opasnost i od viška omega-6 kiselina

Opasnost vreba i od previše omega-6 kiselina. Vegetarijanci i vegani konzumiraju i veću količinu brazilskih oraščića bogatih omega-6 masnim kiselinama, što se također povezuje s mogućnošću nastanka problema s mentalnim zdravljem.

Za razliku od omega-3 masnih kiselina prisutnih u sardinama ili lososu koje sprečavaju upalne procese i rastvaraju krvne ugruške, omega-6 čine upravo suprotno, potiču jedno i drugo.

Međusobni odnos omega-6 i omega-3 vrlo je osjetljiv i zahtijeva međusobni balans. Prekomjeran unos omega-6 putem žitarica, margarina i biljnih ulja dovodi do hroničnog upalnog stanja kod velikog dijela populacije u zapadnim zemljama, što pridonosi nastanku kardiovaskularnih bolesti.

Ranija su istraživanja pokazala da dijelu vegetarijanaca u organizmu uz vitamin B12 nedostaje, željeza, kalcija vitamina D, proteina i omega-3 masnih kiselina jer se nisu dovoljni informirali o nutritivnim vrijednostima namirnica koje konzumiraju ili onih koje ne konzumiraju.

Izgleda da je i dalje najbolji savjet – jedite sve, ali s mjerom.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.