NARODNI LIJEK

Macina trava mala biljka za velika djela

"Zdravlje u kući"

23.5.2018

Macina trava je od davnina poznata kao biljka iznimnih ljekovitih svojstava.  Kako je bila rasprostranjena skoro na svakom koraku, široko se koristila u narodu, a posebno je bila omiljena među travarima. U narodnoj predaji poznata kao macina trava (Marrubium vulgare), marulja, divlji bosiljak, gorska metvica ili tetrljan, ova biljka svoje ljekovito djelovanje pokazala je još u doba egipatskih faraona. 

Stari Rimljani koristili su je za liječenje malarije te za plućne bolesti i iskašljavanje. Otac medicine Paracelsus bio je zagovornik njenog korištenja u ljekovite svrhe. Danas ova biljka opet privlači pažnju ljubitelja prirodnih načina liječenja i to posve zasluženo. Njene blagodati za organizam su mnogobrojne, a posebno se ističe kao biljka blagotvorna za žensko zdravlje. 

Prirodni izvor zdravlja

Kada je u pitanju ljekovito djelovanje macina trava se tu ističe kao nepresušni izvor prirodnog zdravlja. U prvom redu koristi se kod svih tegoba s disanjem, respiratornih bolesti (kašalj, bronhitis, upala pluća, gripa), astme te ostalih infekcija i upala dišnog sistema.

Pokazuje povoljno djelovanje kod upale i bolesti sluznice, jer svojim aktivnim sastojcima štiti unutarnju i vanjsku sluznicu od negativnih vanjskih faktora i napadača.

Pokreće metabolizam i potiče izlučivanje štetnih toksina iz tijela, zbog čega se koristi u kurama mršavljenja i čišćenja organizma.  Znana je i kao izvrstan lijek za kožu, pomaže kod problematične kože, osipa, prištića, vanjskih ranica i iritacija. Kako svojim djelovanjem potiče izlučivanje mokraće, ova biljka pomoći će kod raznih bubrežnih i uroloških oboljenja. Korisna je i kod probavnih te želučanih tegoba. Smiruje želučane grčeve i crijevne viroze, pojačava apetit i osnažuje rad cjelokupnog probavnog sistema. 

Rješava i parazitske nametnike u organizmu te se iskazala i kod tegoba s hemoroidima.  Tinkture i ekstrakti macine trave blagotvorno djeluju na srce i krvožilni sistem, jer reguliraju krvni pritisak i rad srca (pomažu kod aritmije). Koristi se i kod bolesti krvi i krvnih žila kao što su anemija, proširene vene i popucali kapilari. 

Najbolja biljka za ženske probleme

Od davnima se macina travasmatrala prirodnim lijekom kod neplodnosti žena koje su je koristile u obliku raznih čajeva i eliksira čime je ova biljka dobila naziv „očajnica“ – ona koju koriste žene u očajavanju jer ne mogu postati majke.

Danas je poznato da macina trava igra ogromnu ulogu u normaliziranju hormonalne slike organizma, čime se značajno poboljšavaju šanse za uspješnim začećem i urednom trudnoćom.

Posebno se naglašava njeno korištenje kod menstrualnih tegoba, pogotovo ako su u pitanju teške, bolne ili pak nepravilne i slabe menstruacije. Konzumiranjem čaja od macine trave nepravilni menstrualni ciklusi se normaliziraju i menstrualni bolovi se umiruju. No, ova biljka je efikasna i kod ostalih ženskih tegoba.

Pripravci od macine trave

Čaj od macine trave priprema se od suhih listova biljke ili pak svježeg biljnog materijala. Obično se preporučuje sušena varijanta jer je svježa biljka jačeg i intenzivnijeg okusa i učinka.

- Uzmite 1 supenu kašiku suhe biljke na 2 dcl vruće vode, poklopite, pustite da malo odstoji (5-10 minuta), procijedite te zasladite medom. Preporučuje se piti 2-3 šolje čaja dnevno za dišne ili srčane probleme.

- Ako se navedeni čaj koristi kako bi se uravnotežila hormonalna slika, treba ga piti u kontinuitetu najmanje mjesec dana, budući da je za djelovanje aktivnih sastojaka potrebno vrijeme.

- Za pomoć pri začeću čaj se može piti u kombinaciji s vrkutom (u omjeru 1:1) te ga konzumirati tri mjeseca u kontinuitetu, s time da prilikom mjesečnice trebate napraviti pauzu. Vrkuta u ovoj kombinaciji ublažava okus čaja ali i dodatno pojačava djelovanje aktivnih sastojaka.

- Ako se macina trava koristi u njezi problematične kože kao pripravak za kupanje ili umivanje, u tu svrhu se uzma nezaslađeni, ohlađeni čaj.

 Gdje raste i kako izgleda

Macina trava se lako može naći na livadama, suhim pašnjacima, kamenjarima te napuštenim zemljištima i seoskim putovima. Raste do visine 40 cm, uspravne stabljike obrasle sitnim dlačicama, malih listova te sitnih bijelih cvjetova koji tvore kuglaste cvatove.

Sezona cvata traje cijelo ljeto te je vrlo medonosna biljka, s bijelim i prozirnim, jako kvalitetnim medom. Zato je jako popularna kod pčela i obližnjih kukaca.

Berba marulje je od jula do sredine septembra. Ubire se biljka u cvatu bez korijena, te se suši u hladu.

Macina trava je malena biljka iznimnih sposobnosti, bez obzira koristili je zbog zdravstvenih tegoba, jačanja imuniteta ili pak iz čistog zadovoljstva.

 Ljekovita svojstva macine trave 

1. Prirodni lijek za ženske tegobe,

2. odlično sredstvo za problematičnu kožu,

3. pomaže kod respiratornih bolesti,

4. prirodni lijek za bolesti bubrega i mokraćnog sistema,

5. štiti srce i kardiovaskularni sistem,

6. koristi se u kurama mršavljenja i čišćenja organizma.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.