MJERE OPREZA

Razlozi zašto ne treba piti vodu koja je preko noći bila u čaši

Voda koja je bila izložena zraku upila je malo ugljendioksida, a djelić njega pretvorio se u karbonsku kiselinu. To znači da je voda promijenila svoj hemijski sastav

Voda koja je stajala u čaši nekoliko sati bila je izložena bakterijama. Ilustracija

Z. K.

15.11.2020

Jeste li primijetili da voda koja je nekoliko sati stajala u čaši ima drugačiji okus? Donosimo odgovor zašto je to tako. Obična voda, za razliku od hrane, ne sadrži šećere ni bjelančevine, pa se lakše zagadi bakterijama. Za neobičan okus vode koja je stajala u čaši preko noći postoji objašnjenje. 

Naime, kako je voda bila izložena zraku upila je malo ugljendioksida, a djelić njega pretvorio se u karbonsku kiselinu. To znači da je voda promijenila svoj hemijski sastav.  Kad karbonska kiselina otpusti jedan ili dva protona i pretvori se u bikarbonat ili karbonat, to snižava pH vode, zbog čega se mijenja okus vode. 

Osim toga, voda koja je stajala u čaši nekoliko sati bila je izložena i bakterijama, a u njoj je završila i određena količina prašine. To ne znači da se pokvarila, ali zbog svega navedenog, sljedeći put dobro razmislite hoćete li popiti ustajalu ili ćete natočiti svježu vodu.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.