SAVJETI

Kako se zaštititi od ekstremnih vrućina: BiH na udaru “Kerbera”

Toplotni val donosi temperature i više od 40 stepeni

Građani traže spas na bazenima. A. Bešić

N. Fazlić

15.7.2023

Toplotni val “Kerber” zahvatio je dijelove južne Evrope i sjeverozapadne Afrike, a moguće su rekordno visoke temperature u narednim danima i u Bosni i Hercegovini. Temperature bi u pojedinim dijelovima naše zemlje mogle prelaziti i više od 40 stepeni.

Sarić: Opasno vrijeme. Facebook

Ljekari navode da usljed takvih temperatura može doći do iscrpljenosti, umora, glavobolje i mnogih drugih simptoma. Dr. Sabina Sarić kazala nam je da ovakvo vrijeme može biti opasno za hronične bolesnike.

Posebna opasnost

- Trebalo bi pripaziti na izlaganje pri visokim temperaturama od 10 do 17 sati. To naročito važi za hronične pacijente i djecu. Preporučuje se, ukoliko nemate obaveza, da ostanete kod kuće i da se ne izlažete visokim temperaturama. Posebno hronični pacijenti koji ne mogu svoj organizam prilagoditi ovakvim uvjetima - kazala je dr. Sarić.

Vrućine zahvatile i našu zemlju. Avaz

Posebna opasnost prijeti djeci koja su na ljetnom raspustu i više vremena provode napolju.

- Za djecu se podrazumijeva, ukoliko su vani, da imaju šešir koji će ih zaštititi i da piju što više tečnosti - rekla je dr. Sarić.

Paziti na prehranu

Nutricionistica Selma Gurda iz Savjetovališta ''Jabučica'' kazala nam je koje su namirnice idealne za konzumaciju tokom velikih vrućina.

Gurda: Izbjegavati šećer. Facebook

- Glavna stvar je unos dovoljno tečnosti, preporučujemo da to bude s nekoliko kapljica limuna. Osim toga, hrana ne bi trebala biti teška, slana ili da ima bijelih stvari (brašno, šećer, so). Sve ono što je sezonski i pripremljeno na maslinovom ulju je preporučljivo. Hronični pacijenti i dijabetičari trebali bi izbjegavati lubenicu, grožđe i ostalo voće koje sadrži veliku količinu šećera - kazala je Gurda.

Djeca se ni u kom slučaju ne trebaju ostavljati u automobilima, u kojima je temperatura ekstremno visoka!

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.