3D PRINTANJE

Ova robotska ruka sličnija je ljudskoj nego bilo koja izrađena dosad

Roboti izrađeni od mekanih materijala imaju prednosti u odnosu na konvencionalne robote izrađene od metala

Tehnologija 3D printanja stvara objekte gradeći ih sloj po sloj. ETH Zurich / Thomas Buchner

E. Ag.

17.11.2023

Istraživači s Instituta ETH Zurich, u saradnji s kompanijom Inkbit 3D, rade pionirske iskorake u 3D ispisu mekih robota s umjetnim kostima, ligamentima i tetivama.

Tehnološki napredak omogućio je timu 3D ispis raznih visokokvalitetnih materijala u jednom procesu, što je rezultiralo izdržljivijim robotima.

Proces stvrdnjavanja

Sporo otvrdnjavajuća plastika nudi nekoliko prednosti u 3D ispisu. Između ostalog, pomaže minimizirati unutrašnja naprezanja koja mogu dovesti do savijanja i skupljanja predmeta koji se printa.

Osim toga, sporiji proces stvrdnjavanja može rezultirati jačim i izdržljivijim otiscima, jer svaki sloj ima više vremena za sigurno spajanje s prethodnim, piše Tportal.hr.

Izdržljiviji, mekani roboti imaju vrlo dobra elastična svojstva i vraćaju se u svoje izvorno stanje mnogo brže nakon savijanja nego poliakrilati, što ih čini idealnim za izradu robotske ruke.

Nova tehnologija printanja

Roboti izrađeni od mekanih materijala imaju prednosti u odnosu na konvencionalne robote izrađene od metala. Budući su mekani, manji je rizik od povreda kada rade s ljudima, a i bolji su za rukovanje lomljivom robom.

Tehnologija 3D printanja stvara objekte gradeći ih sloj po sloj. U ovom procesu, mlaznice talože određeni materijal u viskoznom stanju na svakoj tački, a ultraljubičasta lampa odmah stvrdnjava svaki sloj.

Međutim, ovaj pristup nije izvediv s plastikom koja se sporo stvrdnjava jer bi strugalo postalo neučinkovito zbog gumiranja.

Kako bi se prilagodili upotrebi polimera koji sporo stvrdnjavaju, istraživači su poboljšali 3D ispis uključivanjem 3D laserskog skenera koji odmah provjerava svaki otisnuti sloj radi površinskih nepravilnosti.

Ovaj inovativni pristup znači da umjesto izglađivanja neravnih slojeva, nova tehnologija uzima u obzir neravnine prilikom ispisa sljedećeg sloja, piše Euronews.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.