ZDRAVLJE U KUĆI

Kako pravilno postupati s hranom

Operi, odvoji, obradi, ohladi

"Zdravlje u kući"

25.2.2018

Najčešće greške prilikom pripreme hrane su nenamjerni doticaji termički obrađene sa sirovom hranom, tzv. Ukrštena kontaminacija, zatim nedovoljno posvećivanje pažnje pravilima higijene i nepostizanje potrebne temperature u svim fazama čuvanja i pripreme hrane.

Samo u nama susjednoj Hrvatskoj tokom 2016. godine prijavljeno je više od 23000 slučajeva oboljenja uzrokovanih nepravilnim rukovanjem hranom, a iako se često čini da opasnost dolazi izvana, domaćinstva su najčešće mjesto izlaganja patogenom mikroorganizmu.

 Pravilo „4 o“

Da bi se izbjegla mogućnost prenošenja patogenih elemenata treba usvojiti „Pravilo 4 o“.

 1. OPERI - održavati čistoću ruku, radnih površina, kuhinjskog pribora

Perite ruke sapunom i toplom vodom prije kontakta s hranom i često tokom pripreme hrane, pogotovo nakon rukovanja sa sirovim mesom te neopranim voćem i povrćem.

Perite i održavajte higijenu svih površina, pribora i posuđa kojim se koristite prilikom pripreme hrane.

Temeljito perite voće i povrće, posebno ako se jede sirovo.

ZAŠTO? Iako većina mikroorganizama ne uzrokuje bolesti, opasni mikroorganizmi se često mogu naći u tlu, vodi, životinjama i ljudima. Ovi mikroorganizmi mogu se naći na rukama, krpama za brisanje i kuhinjskom priboru, posebno na daskama za rezanje namirnica, a mogu se prenijeti na hranu čak i najmanjim dodirom te uzrokovati bolesti koje se prenose hranom.

Uz mikroorganizme, ostaci pesticida su samo neke od opasnosti koje se mogu u velikoj mjeri otkloniti temeljitim pranjem voća i povrća.

 2. ODVOJI - odvojiti sirovu od termički obrađene hrane, također sirovo meso od hrane koja se neće termički obrađivati

Odvojite sirovo meso, perad, ribu i plodove mora od ostale hrane.

Upotrebljavajte posebne daske i pribor za rezanje sirovog mesa i povrća te sirove i termički obrađene hrane.

Čuvajte hranu zatvorenu u posebnim posudama kako biste izbjegli međusobni dodir sirove i termički obrađene hrane.

ZAŠTO? Sirova hrana, a posebno meso peradi, riba i morski plodovi mogu sadržavati opasne mikroorganizme koji se mogu prenijeti na druge namirnice tokom pripreme i čuvanja hrane. Ti mikroorganizmi će se termičkom obradom mesa uništiti, ali preko daski i pribora za rezanje kontaminirat će drugu hranu koja se termički ne obrađuje, kao što je npr. povrće.

3. OBRADI - hranu uvijek temeljito termički obraditi

Hranu temeljito skuhajte ili ispecite, a posebno meso peradi, jaja te ribu i morske plodove.

Ostatke supa, variva, gulaša i sličnih jela podgrijavajte dok ne proključaju, kako biste postigli dovoljno visoku temperaturu.

ZAŠTO? Temeljito kuhanje i pečenje uništava gotovo sve opasne mikroorganizme. Istraživanja su pokazala da termička obrada namirnica pri 70 stupnjeva Celzija može pomoći da hrana bude sigurna za konzumaciju.

Posebna pažnja potrebna je kod pojedinih namirnica poput mljevenog mesa, kosanog i rolanog pečenja, velikih komada mesa i cijele peradi.

4. OHLADI - čuvati hranu na sigurnim temperaturama

Ne ostavljajte kuhanu ili pečenu hranu na sobnoj temperaturi dulje od 2 sata.

Nakon konzumiranja spremite u frižider svu termički obrađenu i lako pokvarljivu hranu (na temperaturi ispod 2-8 stupnjeva Celzija).

Ne pohranjujte hranu predugo, čak ni u frižideru. Ostatke hrane pojedite u roku od 2 dana.

Ne odmrzavajte smrznutu hranu na sobnoj temperaturi.

ZAŠTO? Mikroorganizmi se mogu brzo umnožavati ukoliko se hrana drži na sobnoj temperaturi. Držanjem hrane na temperaturi nižoj od 5 stupnjeva Celzija ili višoj od 60 stupnjeva Celzija usporava se ili zaustavlja rast mikroorganizama. Neki opasni mikroorganizmi mogu se razvijati i na temperaturi nižoj od 5 °C.



Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.